Haberler

24 Haziran seçimleri için oy pusulaları hazır

06/06/2018

24 Haziran’da Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde kullanılacak oy pusulaları basımının tamamlanmasının ardından basına gösterildi. Cumhurbaşkanı seçimi için hazırlanan pusulada yer alan ilk kişi CHP adayı Muharrem İnce. İkinci sırada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, üçüncü sırada Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dördüncü sırada HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş, beşinci sırada Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve altıncı sırada da Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek yer alıyor.

Milletvekili seçimi için hazırlanan oy pusulasında ittifak yapan partiler "ittifak unvanlarının" altında yan yana bulunuyor. Yurt içindeki pusulalarda partiler için ayrılan her sütunun altında, milletvekili adaylarının isimleri de bulunacak.

Her iki pusula tek zarfa koyulacak

Bu seçimlerde hem Cumhurbaşkanı hem de Milletvekili Genel Seçimi için oy kullanılacağından birleşik oy pusulası kullanılacak. Seçmenler her iki pusulayı da aynı zarfa koyarak sandığa atacak.

Pusulalarda oy kullanmak için ayrılan bölümden dışarı taşırmamak şartıyla "Tercih" veya "Evet" mührü basılacak. Bu alan dışında herhangi bir yere imza atılması veya işaret konulması durumunda kullanılan oy geçersiz sayılacak.

Birleşik oy pusulasında da tercih edilen cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmamak suretiyle "TERCİH" veya "EVET" mührü basılması gerekecek. Ayrıca zarfın içerisine oy pusulasının haricinde bir şey koyulduğu takdirde oy yine geçersiz sayılacak.