Adres Beyanı Nedir? Yurt Dışında Oy Kullanmak İçin Adres Beyanımı Nasıl Yaparım?

Yurt dışındaki seçmenler 17 Mart tarihine kadar güncel adres bilgilerine dair beyanlarını başkonsolosluklara yapabilirler. Yerleşim yeri adresleri yurt dışında başkonsolosluklardan Türkiye’de ise adreslerin bağlı bulunduğu nüfus müdürlüklerinden güncellenebiliyor.

15/03/2023

Yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlarının 28. Dönem Milletvekili ve Cumhurbaşkanı Seçimlerinde oy kullanabilmeleri için yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olması gerekiyor. Yurt dışında ikamet ettiği halde yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmayan seçmenler 17 Mart tarihine kadar bulundukları bölgede en yakın başkonsolosluğa başvurarak adreslerini beyan edebilirler. Bunun için yurt dışı seçmenlerin başkonsolosluklardan veya YSK’nın internet sayfasından temin edecekleri Adres Beyan Formunu (Form B) (https://www.ysk.gov.tr/doc/dosyalar/AdresBeyan-Yurtdisi.pdf) doldurarak başkonsolosluklara teslim etmeleri yeterli.

Adres beyanı için yurt dışından başkonsolosluklara Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, pasaport, ehliyet veya nüfus cüzdanı ile başvurabilir  adres beyan formunu (Form B) doldurup imza karşılığı şahsen teslim ederek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Beyan süresi içerisinde geçici olarak Türkiye’de bulunan ancak daimi yerleşim yeri yurt dışında olan seçmenler yine adres beyan formunu (Form B) doldurarak nüfus müdürlüğüne pasaportlarıyla başvurabilirler. Yurt dışı seçmenlerin nüfus müdürlüğünün tescil ettiği imzalı ve onaylı adres beyan formunu bulundukları ilçe seçim kuruluna veya Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına şahsen teslim etmeleri gerekiyor.

17 Mart tarihine kadar adres beyanında bulunmayanlar ise 20 Mart ila 2 Nisan tarihlerinde arasında YSK tarafından açıklanan itiraz süreleri içerisinde başkonsolosluklara başvurarak yurt dışı seçmen kayıtlarını yenileyebilirler.