Haberler

Haberler
22/05/2023

Cumhurbaşkanı Seçimi İkinci Tur Oylamasında Yurt Dışında Oy Kullananların Sayısı 1 Milyonu Geçti

Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci tur oylamasında yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerden oy kullananların sayısı 1 milyonu aştı.
Haberler
18/05/2023

İlk Turda Oy Kullanmayan Yurt Dışı Seçmenler İkinci Turda Oy Verebilecek Mi?

Yurt dışı seçmen kütüğünde kaydı olması şartıyla tüm yurt dışı seçmenler, ilk turda oy kullanıp kullanmadığına bakılmaksızın ikinci tur seçimlerinde 73 ülkede 167 oy kullanma merkezinden veya 46 gümrük kapısının herhangi birinden oy verebilecekler.
Haberler
18/05/2023

Yurt Dışı Seçmenler İçin İkinci Tur Oylar 20 Mayıs’tan İtibaren Kullanılabilecek

Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri için 20 Mayıs’ta gümrüklerdeki sandıklar açılıyor. Yurt dışında oy kullanacak vatandaşlarımız ise her bir ülke için belirlenen gün ve saatlerde oylarını diledikleri oy kullanma merkezinde verebilecekler.
Haberler
04/05/2023

Hollanda’da 4 Mayıs Oy Kullanma Saatleri Değişti

Yüksek Seçim Kurulu, Hollanda’da 4 Mayıs tarihinin Anma Günü (Nationale Dodenherdenking) olması nedeniyle oy kullanma saatlerinde değişikliğe gitti.
Haberler
24/04/2023

Yurt Dışındaki Sandıkların Açılmasına Son 3 Gün Kaldı

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde yurt dışında oy kullanacak Türk vatandaşları, 74 ülke 177 noktada ve 46 gümrük kapısından herhangi birinde oy verebilecek.
Haberler
15/03/2023

Adres Beyanı Nedir? Yurt Dışında Oy Kullanmak İçin Adres Beyanımı Nasıl Yaparım?

Yurt dışındaki seçmenler 17 Mart tarihine kadar güncel adres bilgilerine dair beyanlarını başkonsolosluklara yapabilirler. Yerleşim yeri adresleri yurt dışında başkonsolosluklardan Türkiye’de ise adreslerin bağlı bulunduğu nüfus müdürlüklerinden güncellenebiliyor.
Haberler
14/03/2023

Yurt dışı oyların korunması, sayımı ve değerlendirilmesi nasıl yapılır?

Yurt dışı oylar, yurt içinde oy verme süresi bittikten sonra ağzı mühürlü olarak Ankara’ya getirilir ve Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu’nun denetimi altında sandık kurullarına açtırılır.
Haberler
14/03/2023

Türkiye'de bulunan yurt dışı seçmenler gümrük kapılarında oy kullanabilir

Seçim döneminde Türkiye’de bulunan yurt dışı seçmenler, YSK tarafından belirlenecek gümrük kapılarının herhangi birinde yurt dışına çıkış yapmaksızın rahatlıkla oy kullanabilir.
Haberler
13/03/2023

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı mıyım?

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde oy kullanmak isteyen yurt dışındaki vatandaşların, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarını kontrol etmeleri önem arz ediyor.